Chłodnictwo i ogrzewanie wchodzą w etap rozwoju, w którym technologia i nauka zaczynają brać górę nad chęcią osiągnięcia rezultatu w postaci jak najwyższej temperatury i jak największego ciepła. Dzisiaj bardziej liczy się energooszczędność aniżeli dopiekanie temperatury na siłę.
W budynkach użyteczności publicznej, supermarketach czy halach bardzo często w celu oszczędzania ciepła i energii związanej z koniecznością jego wyprodukowania instaluje się nad drzwiami wejściowymi kurtyny powietrzne. Są to specjalne urządzenie mające na celu zrównanie temperatury osób wchodzących do budynku z tą panującą w jego wnętrzu. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że na wykonanie tego kurtyna ma raptem dwie, no może trzy sekundy.
Zatem kurtyna powietrzna musi błyskawicznie wytworzyć promieniowanie ciepła pionowo w dół na wchodzących do pomieszczenia ludzi. Żeby to uczynnić montowane są w nich promienniki ciepła, które z ogromną siłą pompują pionowo w dół ciepłe czy gorące powietrze. Dzięki temu w szybki sposób nagrzewaniu ulegają ludzie, którzy wchodzą do pomieszczenia.
Kurtyny powietrzne wykorzystują promienniki ciepła nie tylko do ogrzewania ludzi wchodzących, ale również do stworzenia bariery temperaturowej pozwalającej uniknąć przenikania się do wewnątrz budynki zimnego powietrza z zewnątrz. Stąd też o wiele trudniej jest wytracić ciepło, które wytworzyliśmy wewnątrz budynku.
promienniki ciepła i kurtyny powietrza dają realną możliwość zaoszczędzenia dużej sumy pieniędzy, choćby tylko ze względu na ilość ciepła, jaka zostaje wewnątrz budynku a nie przedostaje się na zewnątrz.