Podstawowe parametry

PODSTAWOWE PARAMETRY CHARAKTERYZUJĄCE PROMIENNIKI CIEPŁA

Każde urządzenie dostępne do wykorzystania przez ludzi posiada swoje określone parametry. Nie ma czegoś, czego działania nie można byłoby scharakteryzować za pomocą jakiś określonych liczb czy procentów, albo za pomocą określonych punktów. Dzięki parametrom można w łatwy sposób porównać kilka urządzeń o podobnym działaniu.

Dokładnie w taki sam sposób charakteryzuje się promienniki ciepła, których właściwości grzejne mogą być lepsze albo gorsze i których poszczególne parametry mogą mieć duże znaczenie. Promienniki ciepła gazowe, wykorzystujące właśnie takie paliwo do ogrzewania można scharakteryzować w zależności od mocy grzewczej i od zużycia paliwa.

Pierwszy parametr charakteryzuje urządzenie w zależności od tego jak dużą powierzchnię jest ono w stanie ogrzać. Im lepsza moc grzejna tym więcej pomieszczenia jesteśmy w stanie ocieplić za pomocą jednego urządzenia.

Drugą dość istotną zmienną będzie w tym przypadku spalanie czy jak kto woli zużycie paliwa. Promienniki ciepła gazowe wypalają gaz, a z procesu tego powstaje właśnie ciepło, które następnie poddane jest promieniowaniu na powierzchnię, którą chcemy ogrzać. Spalanie paliwa powinniśmy zawsze porównywać w urządzeniach posiadających identyczną moc grzewczą.

Wynika to z tego, że urządzenia o mniejszej mocy potrzebują znacznie więcej paliwa do ogrzania tej samej powierzchni co urządzenia o mocy zdecydowanie większej. Zatem każde porównywanie urządzeń powinniśmy przeprowadzać zawsze na tych samych urządzeniach, czyli na promiennikach posiadających podobne właściwości czy zastosowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.