Kurtyny powietrzne są coraz szerszej i powszechniej stosowane. Dzięki ich uniwersalności i wszechstronności z powodzeniem można ich używać zarówno w zakładach produkcyjnych, jak i w domach prywatnych.
Zdecydowanie najczęściej kurtyny powietrzne montuje się nad drzwiami. W takim przypadku ich podstawowym zadaniem jest niwelowanie różnicy temperatur między powietrzem wprowadzanym do pomieszczenia i tym, które już się w nim znajduje. Zapobiegają wprowadzaniu do wnętrza zimnego powietrza zimą i gorącego latem.
W takiej roli kurtyny powietrzne szczególnie dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu. Często można spotkać je chociażby w sklepach i centrach handlowych, ale także w hotelach i restauracjach.
Kurtyny powietrzne wykorzystują najczęściej promienniki ciepła. Zależnie od miejsca, w którym są zamontowane mogą wprowadzać powietrze z boku lub z góry. Na tej podstawie wyróżnia się promienniki górne i boczne.
Duże znaczenie ma też częstotliwość otwierania drzwi. Przy częstym otwieraniu zaleca się, by promienniki ciepła pracowały w trybie ciągłym. W innych przypadkach można spotkać się z promiennikami, które są zsynchronizowane z drzwiami automatycznymi i włączają się i wyłączają zależnie od potrzeb.
Sporym zainteresowaniem cieszą się też kurtyno-nagrzewnice. Promienniki ciepła, które są w nich wykorzystywane mają zdecydowanie większą moc. Takie urządzenia stosuje się na przykład w niewielkich sklepach i biurach, gdzie tradycyjne grzejniki często nie zdają egzaminu. Kurtyno-nagrzewnice blokują dostęp powietrza z zewnątrz, a jednocześnie ogrzewają to, które znajduje się w pomieszczeniu
Wymienione zastosowania kurtyn powietrznych to zaledwie przykłady. W praktyce ich wykorzystanie jest znacznie szersze i z roku na rok obejmuje coraz większy zakres.