Problem ogrzewania dużych pomieszczeń promiennikami ciepła i zastosowanie górnych kurtyn powietrza był już osobno omawiany w poprzednich artykułach. Warto jednak podsumować informacje i naświetlić pełny obraz korzyści, wynikający z jednoczesnego użycia promienników ciepła do ogrzewania pomieszczeń, a kurtyn powietrza - do zatrzymywania ciepła wewnątrz budynku.
Wspomniane już było, że o ogrzania dużych pomieszczeń najtańszym i najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest użycie promienników ciepła. Jednakże samo ogrzewanie nie wystarczy. Potrzebna jest również izolacja i ocieplenie budynku od zewnątrz. Te czynności jednak nie gwarantują uciekania ciepła przez drzwi wejściowe. Szczególnie chodzi tu o automatyczne drzwi w centrach handlowych, które nieustannie otwierają się i zamykają.
Działanie tych drzwi umożliwia uciekanie ciepłego powietrza z wnętrza budynku na zewnątrz. Dodatkowo - do pomieszczenia dostaje się przy okazji chłodne powietrze (szczególnie jesienią lub zimą jest to najbardziej odczuwalne), przez co zmniejsza się efektywność ogrzewania. Żeby zmniejszyć straty ciepła w miejscach takich, jak przestrzeń przy drzwiach, montuje się nad nimi specjalne kurtyny powietrza.
Kurtyny powietrza, o czym była już mowa, są to nagrzewnice (najczęściej gazowe), które generują strumień powietrza. Zamontowanie takiej nagrzewnicy sprawia, że w momencie np. otwarcia drzwi strumień powietrza tworzy barierę, która uniemożliwia wydostanie się ciepła na zewnątrz. Szacuje się, że dzięki temu można oszczędzić nawet 70% energii, która uleciałaby bez kurtyny.
Promienniki ciepła i kurtyny powietrza, zastosowane razem, tworzą system, który pozwala w sposób tani i efektywny ogrzać duże pomieszczenia. Zapobiega utracie ciepła, jest bardzo wydajny i energooszczędny. Jest to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą zminimalizować i zoptymalizować system ogrzewania w dużych budynkach.