W wielu gałęziach przemysłu temperatura panująca wewnątrz hali produkcyjnej ma bardzo duży wpływ na jakość produkcji. Niektóre grupy towarów wymagają utrzymywania temperatury na ściśle określonym poziomie. Między innymi z tego powodu systemy ogrzewania wykorzystywane w halach produkcyjnych powinny być niezawodne.
Przy ogrzewaniu hal produkcyjnych wykorzystuje się różnorodne technologie. Wśród nich warto zwrócić szczególną uwagę chociażby na promienniki ciepła.
Hale produkcyjne to obiekty o nietypowych rozmiarach i kubaturze. Tradycyjne systemy ogrzewania bazujące na konwekcji w ich przypadku raczej się nie sprawdzają. Praktyczne promienniki ciepła okazują się w tym przypadku znacznie bardziej funkcjonalne. Promienniki ogrzewają powierzchnię, która znajduje się bezpośrednio pod nimi, co pozwala na precyzyjne ogrzewanie hal.
W przypadku tradycyjnych systemów ogrzewania odnotowuje się spore straty ciepła, które przekładają się na zwiększenie kosztów. Decydując się na promienniki ciepła, można niemal całkowicie wyeliminować te straty.Wszystko ze względu na to, że promienniki ciepła nie ogrzewają powietrza, ale powierzchnię, która znajduje się bezpośrednio pod nimi.
Nie bez znaczenia jest też niski koszt eksploatacji promienników. Korzystanie z nich pozwala na znaczne ograniczenie kosztów ogrzewania, a więc pośrednio i kosztów całej produkcji. W przemyśle ma to ogromne znaczenie, pozwala bowiem na zwiększanie zysków, które jest podstawowym celem każdej firmy.
Biorąc pod uwagę mnogość różnorodnych zalet promienników ciepła, nikogo nie powinien dziwić fakt, że są tak szeroko stosowane. Zdecydowana większość nowoczesnych hal produkcyjnych jest ogrzewana właśnie w oparciu o wykorzystanie promienników na podczerwień.