Dobór odpowiednich urządzeń grzewczych do obiektów sportowych, zarówno krytych, jak i wolno stojących, był już tematem jednego z poprzednich tekstów. W tym artykule zajmę się z kolei systemami grzewczymi, najlepiej radzącymi sobie z ogrzaniem kompleksu sportowego.
Często hale sportowe posiadają założone centralne ogrzewanie gazowe lub tradycyjne. Ogrzewanie pierwszego typu jest wydajnym sposobem na ogrzanie zarówno hali sportowej, jak i odkrytego boiska na świeżym powietrzu.
W obiektach sportowych krytych (halach sportowych czy salach gimnastycznych) spotyka się ogrzewanie podłogowe. Zapewnia ono higieniczne warunki do uprawiania sportu, jest też systemem energooszczędnym, ponieważ ogrzewanie podłogowe wymaga niższych temperatur, a co za tym idzie - mniejszych potrzeb paliwowych.
W przypadku obiektów sportowych zdarza się również ogrzewanie nagrzewnicami czy promiennikami ciepła. Jest to stosunkowo nowy system, nie wymagający likwidacji tradycyjnego systemu ogrzewania. System oparty na promiennikach ciepła jest wydajny i w sposób łatwy i szybki pozwala na ogrzanie nawet tak dużych powierzchni, jak obiekt sportowy. Promienniki ciepła dobrze sprawdzają się nawet przy małej izolacji zewnętrznej budynku i w czasie srogiej zimy.
Niezależnie od wykorzystanego systemu grzewczego, niezbędne jest zachowanie w hali także optymalnej wentylacji i cyrkulacji powietrza. Wymagania te spowodowane są dużą aktywnością fizyczną, ćwiczących na obiektach sportowych, ludzi. Poza odpowiednią temperaturą muszą mieć oni dostęp do świeżego powietrza, a wentylacja powinna stwarzać im optymalne warunki (bez nadmiernej wilgoci i kurzu) do uprawiania sportów.