Jednym z podstawowych czynników decydujących o efektywności i opłacalności działania promienników ciepła jest wybór i zakup odpowiedniego rodzaju paliwa. Warto poświęcić tej kwestii nieco czasu i zapoznać się bliżej z ofertami dostępnymi na rynku. W ten sposób zyskamy pewność, że paliwo, na które ostatecznie się zdecydujemy rzeczywiście będzie odpowiadało naszym wymaganiom.
Gdy w grę wchodzą gazowe promienniki ciepła, należy rozważyć różne rodzaje gazu, które mogą je zasilać. Do najbardziej rozpowszechnionych należą promienniki, które wykorzystują gaz ziemny oraz modele zasilane gazem LPG, wykorzystywanym również do napędzania samochodów.
Aby podnieść wydajność promienników, dobrze jest zasilać je gazem przemysłowym, a więc mieszanką propan-butan. Zdarzają się też promienniki zasilane czystym butanem.
Przy doborze paliwa do promienników powinniśmy też uwzględnić jego dostępność. Butle z gazem propan-butan, które mogą być wykorzystywane w promiennikach mobilnych, możemy obecnie kupić chociażby na stacjach benzynowych. Nabycie butli z czystym propanem, a tym bardziej montaż instalacji, która doprowadzałaby na stałe gaz do promienników wolnostojących może się okazać znacznie bardziej problematyczne.
Bez względu na to, na jaki rodzaj gazu ostatecznie się zdecydujemy, przed zakupem promiennika należy upewnić się, czy budynek, w którym będzie wykorzystywany jest wyposażony w instalację gazową. W przeciwnym razie pozostanie nam jedynie zakup promienników przenośnych, charakteryzujących się niższą wydajnością.
Niewątpliwą zaletą, która wyróżnia gazowe promienniki ciepła na tle innych jest niski koszt eksploatacji. Gaz to stosunkowo niedrogie paliwo, szczególnie jeśli przyrównamy jego cenę chociażby do ceny energii elektrycznej.